SWOSSAA CHAMPIONS 2014-2015

SWOSSAA CHAMPIONS 2016-2017

 

SPORT

DIVISION

SCHOOL

2016-2017 OFSAA RESULTS

BOYS GOLF

OPEN

Assumption

Ninth

GIRLS GOLF

OPEN

Chatham Kent

 

TENNIS

HIGH SCHOOL

Tecumseh Vista

 

CROSS COUNTRY

MIDGET BOYS

Holy Names

Holy Names-4th

 

MIDGET GIRLS

North Lambton

North Lambton-18th

Chatham- Kent-22nd

 

JUNIOR BOYS

Massey

Massy-SILVER

Holy Names-BRONZE

 

JUNIOR GIRLS

Massey

Massey-7th

Northern-24th

 

SENIOR BOYS

Holy Names

Massey-6th

Holy Names-12th

 

SENIOR GIRLS

Northern

Northern-21st

Essex-26th

BOYS VOLLEYBALL

     JUNIOR A

    Maranatha

 

 

JUNIOR 2A

Essex

 

 

JUNIOR 3A

St. Anne’s

 

 

 

 

 

SENIOR A

Chatham Christian

           Did not advance

 

SENIOR 2A

Leamington

Lost in Championship ¼ final

 

SENIOR 3A

Chatham-Kent

Lost in Consolation ¼ final

 

 

 

 

 

 

 

GIRLS BASKETBALL

    JUNIOR A

     Ridgetown

 

 

JUNIOR 2A

Kingsville

 

 

JUNIOR 3A

Northern

 

 

 

 

 

 

SENIOR A

Lajeunesse

ANTIQUE BRONZE

 

SENIOR 2A

Wallaceburg

WDSS-lost in Championship ¼ final

BRDHS- lost in

Consolation ¼ final

 

SENIOR 3A

Northern

Lost in Championship ¼ final

 

 

 

FOOTBALL

AAA

A/AA

Herman

L’Essor

Won Western Bowl

 

 

 

BOYS BASKETBALL

     JUNIOR A

Cardinal Carter

 

 

JUNIOR 2A

     Sandwich

 

 

JUNIOR 3A

Herman

 

 

 

 

 

SENIOR A

Lajeunesse

ANTIQUE BRONZE

 

SENIOR 2A

Kennedy

BRONZE

 

SENIOR 3A

Northern

     Lost in Consolation semis

 

 

 

GIRLS VOLLEYBALL

JUNIOR A

Lambton Kent

 

 

JUNIOR 2A

Sandwich

 

 

JUNIOR 3A

Villanova

 

 

 

 

 

SENIOR A

Blenheim

Lost in Consolation semis

 

SENIOR 2A

Riverside

              SILVER

 

SENIOR 3A

St. Anne’s

Did not advance

 

 

 

BOYS HOCKEY

A/2A

Belle River

GOLD

 

3A

St. Anne’s

Did not advance to play-offs

GIRLS HOCKEY

A/2A

Lambton Central

 

3A

Villanova

BOYS CURLING

OPEN

St. Patrick’s

GIRLS CURLING

OPEN

Belle River

BOYS WRESTLING

OPEN

Sandwich

 

GIRLS WRESTLING

OPEN

Vista

 

BADMINTON

JUNIOR

Paincourt

 

 

SENIOR

Ursuline

 

BOYS SOCCER

 

 

 

SENIOR A

Cardinal Carter

Lajeunesse

        Did not advance

        Lost in  ¼ finals                                                 

 

SENIOR 2A

Riverside

Did not advance

 

SENIOR 3A

Holy Names

BRONZE

 

 

 

GIRLS SOCCER

 

 

 

SENIOR A

Lajeunesse

 

Lost in ¼ finals

 

SENIOR 2A

Brennan

Did not advance

 

SENIOR 3A

Northern

 

 

 

TRACK

1A

Mac Kenzie

 

 

2A

Sandwich

 

 

OVERALL

Sandwich

 

 

MIDGET BOYS

St. Patrick’s

 

 

JUNIOR BOYS

Sandwich

 

 

SENIOR BOYS

Herman

 

 

MIDGET GIRLS

Chatham Kent

 

 

JUNIOR GIRLS

Sandwich

 

 

SENIOR GIRLS

Sandwich

 

BASEBALL

OPEN

Riverside

St Anne’s-GOLD

Riverside-BRONZE